1. SKIP_MENU
 2. SKIP_CONTENT
 3. SKIP_FOOTER
 • آخرین بروزرسانی: پنج شنبه 29 جون 2017. برابر با پنج شنبه, 08 تیر 1396

شایان آریا

گذشته‌ای كه بايد فراموش می‌شد ولى نشد!

آنچه امسال در هفتم آبان ماه در روز بزرگداشت كورش بزرگ در پاسارگاد روى داد گرچه براى بسيارى، مخصوصاً در اپوزیسیون چپ تا حد زيادى غافلگیرکننده بود براى رژيم اما ادامه روندى بود كه نه‌تنها نشانه‌هایش را در همه‌جا می‌دید بلكه از مدت‌ها پيش تلاش می‌کرد تا در حد توانِ خود آن را تحت كنترل خود درآورده و مهم‌تر از آن اجازه ندهد به مجراى طبيعى خود افتاده و مخالفینش بتوانند از آن علیه اش استفاده كنند.
اين روند چيزى نيست مگر روند بيدارى ايرانيان و آشنایی هر چه بيشتر آنان با گذشته پرافتخار ميهنشان؛ گذشته‌ای كه رژيم اسلامى از بدو روى كار آمدن تلاش كرد كه هر دو جنبه آن را نفى و از خاطره‌ها بزدايد؛ گذشته افتخارآمیز ايران قبل از اسلام و گذشته افتخارآمیز دوران شکوفایی ايران قبل از انقلاب اسلامى در دوران پهلوى.
رژيم اسلامى همواره شكوه ايران باستان را نفى كرده و می‌کند كه قبل از اسلام در ايران خبرى نبوده و اين اسلام بوده كه دوران شکوفایی ايران را رقم‌زده و هم‌زمان شکوفایی ايران پيش از انقلاب اسلامى را نيز نفى می‌کرده و می‌کند كه در ايران قبل از انقلاب اسلامى جز ويرانى، جز فساد، جز ضعف، جز زبونى، جز وابستگى و جز استبداد خبر ديگرى نبوده است.

بیشتر بخوانید ... 3 نظرات

سى و پنجمين سالروز درگذشت اعليحضرت فقيد محمدرضا شاه پهلوى شاهنشاه آريامهر

  سی‌وپنج سال از درگذشت او می‌گذرد. سی‌وپنج سالى كه چند نسل از ايرانيان از پير و جوان فرصت بازنگرى دوران او و کارنامه‌اش را داشته‌اند. فرصت داشته‌اند تا كارنامه دورانش را به‌دوراز حب و بغض در ترازوى انصاف بسنجند. فرصت داشته‌اند تا لاف‌های دشمنانش را از هر طيف و طایفه‌ای كه بوده‌اند و هستند را در كنارش سنجيده و محك زنند. دوران پادشاهی‌اش سی‌وهفت سال بود. تا امروز دشمنان پرمدعایش همان اندازه وقت داشته‌اند كه او داشت. نتيجه اين بازنگرى و اين عيار سنجى سی‌وهفت‌ساله را كمتر كسى می‌تواند انكار كند. پادشاه فقيد از آن دسته رهبرانى است كه هر چه زمان بيشتر می‌گذرد چهره‌اش روشن‌تر و خدماتش درخشان‌تر می‌شود. به‌راستی‌که «زمان» بزرگ‌ترین دشمنِ دشمنان او و بزرگ‌ترین و وفادارترين دوست اوست؛ و به‌راستی‌که چه‌بهتر از این‌که همين براى جاودانگی‌اش در تاريخ بس است.

بیشتر بخوانید ... 2 نظرات

چند کلامی با جناب دکتر اسماعیل نوری‌علا

  ما زمانی این نظام را برای آینده ایران برگزیدیم و به آن ‏وفادار و پایبند ماندیم که با وقوع انقلاب ویرانگر ‏اسلامی و سقوط نظام پادشاهی، پادشاهی در ‏پایین‌ترین نقطه از محبوبییت و مقبولییت تاریخی خود ‏بسر می‌برد. هیچگونه مزییت استراتژیکی حداقل در ‏آن زمان برایش قابل تصور نبود. اگر امروز به خاطر ‏فاجعه‌ای که قالب جمهوری حاکم بر ایران در طول این ‏سی و پنج سال به بار آورده و حمایتهای بی‌دریغ ‏بسیاری از جمهوری‌خواهان از همه گروه‌ها و ‏اندیشه‌های گوناگون آن در مقاطع مختلف از آن به ‏عمل آورده‌اند و همچنان بسیاری از آنان می‌آورند ‏می‌توان مزییتی برای قالب پادشاهی متصور شد ‏اما در آن زمان به هیچ عنوان چنین نبود! ‏

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

درسی كه بعضی از آموختنش عاجزاند!‏

  اما معلوم نیست چرا ایشان مستقیم از زنده یاد دكتر داریوش همایون و یا حزب ‏مشروطه ایران ( لیبرال دمكرات) نام نبرده‌اند؟ چه لزومی داشت که زنده یاد ‏همایون را آنهم با کنایه تا حد یک مرجع تقلید و اعضای حزب را تا حد مقلدین آن ‏مرجع پائیین بیاورند؟ در اینجا جناب نوری‌علا نه تنها به دوست دیرین خود (آنچنان ‏که بارها در برنامه جناب آقای میبدی از زنده یاد همایون به عنوان دوست دیرین ‏خود نام برده‌اند که صحت و سقم آن به خود ایشان مربوط است) جفا کرده‌اند که ‏در لفافه توهینی به او و به حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) نیز روا ‏داشته‌اند. از سر کین یا اقتضای طبیعت، به هر علتی که چنین کرده‌اند، چنین ‏روشهای ناجوانمردانه‌ای در مباحث سیاسی نه قابل قبول و در حد ماست و نه ‏قابل قبول و در حد خوانندگان مقالات ایشان.‏

بیشتر بخوانید ... 12 نظرات

۲۸ مرداد: آخرين ريسمان

  پس از مدتها با تحقيقات جديد و بی‌طرفانه تاريخ‌نگاران منصفی چون دکتر عباس ميلانی و دکتر علی ميرفطروس و از همه مهم‌تر طرفداران نزديک خود زنده ياد دکتر مصدق گوشه‌های جديدی از اين واقعه تاريخی سراسر خاکستری که سياه و سفيدی در آن نيست برای علاقه‌مندان تاريخ يکی پس از ديکری منتشر ميشد و به نظر می‌آمد که فضا رو به آرامی و عقلانييت داشته باشد. اميد ميرفت که تحقيق علمی و بی‌غرضانه تاريخ‌نگاران و محققان جای شعار‌های عصبی و هيئتهای عزاداری اين جريان را بگيرد و نسيم تازه‌ای در اين فضای عفن وزيدن گيرد. اما نابهنگام شاهد شديم که باز همان عصبييت و باز همان جدال‌های احساسی جان گرفت و شعله‌هايش حتی بلند‌تر از پيش زبانه کشيد!

بیشتر بخوانید ... 5 نظرات

با ما همراه باشید

کتاب‌های علی‌اصغر حقدار

آخرین مقالات درج شده جدید

صلحی به سود ايران، برضد رژيم…

رضاشاه، بزرگ‌ترين ايرانی سده بيستم…

پيامی به کنگره سازمان فدایيان ايران (اکثريت)…

نامه ۵ سازمان سیاسی و فرهنگی به وزیر خارجه آمریکا در مورد نام تاریخی خلیج‌فارس…

اگر فورد شکست نخورده بود…

مقالات دگراندیشان جدید

چرا باید ایران را دوست داشت؟…

در باغ وحش آخوندها!…

چند نکته درباره تظاهرات پاسارگاد (اعتراض به حاکمان اسلامی یا «نژادپرستی»؟)…

کوروش بزرگ دیگر فقط در پاسارگاد نیست…

ایران در تاریخ…

مقالات هم‌اندیشان جدید

سیاست در ایران طوری دوقطبی شده که هر یک حیات خود را در مرگ دیگری می‌بیند…

در انتخابات بریتانیا همه احزاب بازنده شدند…

بهبود مناسبات ایران با قطر به‌جای ادامه درگیری در یمن…

ترجمه مصاحبه شاهزاده رضا پهلوی با i24News…

کشورهای جهان سوم و دست‌یابی به دموکراسی…

نظرگاه‌های کاربران جدید

 • علی
  با این وضعیت اعدام ها و بیکاری و نبود آزادی نباید بیکار نشست و باید با تک تیرانداز این موجودات آخوندک ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • بهمن زاهدی
  زبان آخوند را باید شناخت؛ زیرا گفته‌های هر آخوندی مفهوم زیرکانه‌ای دارد که گه گاهی هشداریست به همدیگر.

  ادامه مطلب ..و

   
 • کیهان
  با این روش ها ولیعهد در خاک امریکا در سن 85 سالکی دار فانی را وداع خواهد کرد برای ازادی ایران باید ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • کیهان
  سال یک هزار و سیصد و نود و پنج زمانی به نتیجه خواهید رسید که دیگر زمان زیادی گذشته و متوجه خواهید شد ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • بهمن زاهدی
  سکوت، فریاد دیگریست وقتی راهی شدم کسی همراهم نبود بارها شنیده بودم تنهایی جرأت می‌خواهد ولی زمانی ...

  ادامه مطلب ..و