1. SKIP_MENU
 2. SKIP_CONTENT
 3. SKIP_FOOTER
 • آخرین بروزرسانی: پنج شنبه 29 جون 2017. برابر با پنج شنبه, 08 تیر 1396

افشار مختاری

شش دست‌چین با یک سایه

 بیست سال پس از رویدادی که نام انتخاب بین خودی و غیرخودی‌های سال‌های آینده را گرفت و آغاز پرده‌دری و افشاگری از آنچه بنیادهای یک حکومت اسلامی بر آن بناشده بود؛ هر چه بیشتر از کاستی پسوندی می‌گوید که به هر چه پیوند خورد، میدان بازتری برای فرد، رسیدن به حقوق شهروندی را آسان‌تر و برای هر دولت مسئولی چالش‌برانگیزتر می‌شود. آوردن انتخابات همراه با واژه آزاد، فرایندی را می‌سازد تا هر برگزارکننده آزادمنشی، خویش را وادار نماید تا پاسدار حقوق فردی هر شهروند بوده و اندازه پاسخ‌گویی برای هر برگزیده‌ای بیشتر و دشوارتر. برای نظام اسلامی انتخابات بی پسوند هم مسئولیت سازاست. استخوان درزخمی است که تلاش می‌کند با مهندسی در آرایش سیاسی، آزار و درد برگزاری این بند از قانون اساسی مردم‌ستیز حکومت اسلامی را بکاهد. راه آزموده شده این رژیم ساختن میدان بازی است که قانون‌های بازی‌اش را او می‌نویسد تا در آن شهروند به کمترین اندازه از آزادی برای حرکت، دل‌خوش بوده و هیچ ابزاری برای پاسخ‌گو نمودن هر نامزد یا هر برگزیده‌شده انتخاباتی، در دستانش نماند.

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

پدرخوانده گنداب رنجید

  کارنامه اکبر هاشمی رفسنجانی نشان می‌دهد تلاش برای استواری جمهوری اسلامی هرگز جایی برای جان‌فشانی برای ایران نمی‌گذارد. برای او ایران یک واژه و حکومت اسلامی همه هویتی است که او دارد. برای او پی گیری حقوق مردم اگر به جایگاهش در الیگارشی قدرت آسیب رساند به هیچ انگاشته می‌شود. سبب شگفتی است که برادر علی خامنه‌ای این‌چنین خوش‌خدمتی‌ها را بی‌ارزش شمرده، آمریکائی می‌خواند؛ اما آنان که برای سرنگونی جمهوری اسلامی مبارزه و آینده‌ای درخشان برای ایران می‌خواهند، آنچه رفسنجانی برای ماندگاری این رژیم پلید انجام داده از یاد نبرده و کوشنده سپهری است که قوانین مدرن در آینده ایران، پس‌ازاین رژیم زمینه‌ساز دادگاهی شود تا جنایت‌کاری مانند رفسنجانی با حقوق یک متهم به پاسخگویی وادار شود. اگر هرروز کوه یخ فساد که او از آن یاد می‌کند بیشتر از پیش پدیدار شود بی‌گمان باید برای پی ریزان گذشته‌اش هم سهمی در نظر گرفت. رنجش پدرخوانده گنداب بجاست چراکه هر پلیدکاری که او انجام داده برای پایداری نظامی است که باروی کار آمدنش او را تا چندی پیش بازی‌گردان یکه‌تاز نموده بود و اکنون درمانده‌ای که از هم سرنوشتی با منتظری برآشفته است

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

از گردن فرازی تا درماندگی

  چهره پیر شده بر پای انقلاب‌اسلامی تنها نشان از بالا رفتن سنِ سردار سازندگی در پشت میز نام‌نویسی وزارت کشور نداشت. سرمستی از قدرت در لبخنداش نبود اما تردید بسیار در باز پس‌گیری آن لبخندها از چشم‌هایش موج می‌زد. زمانی واژه‌هایش٬ موج بر سر مخالفانش می‌ریخت و اکنون موج کوچک شمردنش از هر بلندگو و نوشت‌افزاری بر او از هر سو می‌تازد قانون‌های نوشته و نانوشته جمهوری‌اسلامی، در نقش آفرینی او برای استواری، گشودن گره‌های رژیم و مشاوری رازدار برای خمینی از او مردی قدرتمند و سیاست‌بازی چیره دست ساخت

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

رئیس جمهور وام‌دار

  آنچه در دوره یازدهم ریاست جمهوری رژیم اسلامی سبب شد چهره تازه‌ای از این چرخش افراد شناخته و ناشناخته حلقه رژیم در پست‌های گوناگون دولتی از صندوق انتخاباتی حکومت‌اسلامی بیرون و نام رییس جمهور بگیرد مانند همه رویدادها٬ پرداختن به چرایی آن به مبارزه یاری می‌رساند. اینکه ملت ایران حق انتخاب‌نمودن دارند در یک سو و انتخابات جمهوری‌اسلامی شایسته هیچ شهروند امروزی دنیا نیست در آن سوی دیگر است.

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

مدارا برای فراگیری

  بوجود آمدن یک نیروی سیاسی به همراه قدرت گرفتن انگیزه مبارزه برای آنان که این شورا را می‌پسندند، سبب خرسندی است. نگاهی به احزاب و سازمان‌های سیاسی برونمرز پس از انقلاب‌اسلامی تجربه‌ای است با شیوه کردار و رفتار، نخست تمام قد ایستادن در برابر دگراندیشی و سر تا پا نامدارای و دیگری پذیرش چند‌گرایی و بازسازی و بهبود روابط بین احزاب و سازمان‌های سیاسی تا این گونه به مبارزه برای سرنگونی جمهوری‌اسلامی یاری رساند.

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

با ما همراه باشید

کتاب‌های علی‌اصغر حقدار

آخرین مقالات درج شده جدید

صلحی به سود ايران، برضد رژيم…

رضاشاه، بزرگ‌ترين ايرانی سده بيستم…

پيامی به کنگره سازمان فدایيان ايران (اکثريت)…

نامه ۵ سازمان سیاسی و فرهنگی به وزیر خارجه آمریکا در مورد نام تاریخی خلیج‌فارس…

اگر فورد شکست نخورده بود…

مقالات دگراندیشان جدید

چرا باید ایران را دوست داشت؟…

در باغ وحش آخوندها!…

چند نکته درباره تظاهرات پاسارگاد (اعتراض به حاکمان اسلامی یا «نژادپرستی»؟)…

کوروش بزرگ دیگر فقط در پاسارگاد نیست…

ایران در تاریخ…

مقالات هم‌اندیشان جدید

سیاست در ایران طوری دوقطبی شده که هر یک حیات خود را در مرگ دیگری می‌بیند…

در انتخابات بریتانیا همه احزاب بازنده شدند…

بهبود مناسبات ایران با قطر به‌جای ادامه درگیری در یمن…

ترجمه مصاحبه شاهزاده رضا پهلوی با i24News…

کشورهای جهان سوم و دست‌یابی به دموکراسی…

نظرگاه‌های کاربران جدید

 • علی
  با این وضعیت اعدام ها و بیکاری و نبود آزادی نباید بیکار نشست و باید با تک تیرانداز این موجودات آخوندک ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • بهمن زاهدی
  زبان آخوند را باید شناخت؛ زیرا گفته‌های هر آخوندی مفهوم زیرکانه‌ای دارد که گه گاهی هشداریست به همدیگر.

  ادامه مطلب ..و

   
 • کیهان
  با این روش ها ولیعهد در خاک امریکا در سن 85 سالکی دار فانی را وداع خواهد کرد برای ازادی ایران باید ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • کیهان
  سال یک هزار و سیصد و نود و پنج زمانی به نتیجه خواهید رسید که دیگر زمان زیادی گذشته و متوجه خواهید شد ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • بهمن زاهدی
  سکوت، فریاد دیگریست وقتی راهی شدم کسی همراهم نبود بارها شنیده بودم تنهایی جرأت می‌خواهد ولی زمانی ...

  ادامه مطلب ..و