1. SKIP_MENU
 2. SKIP_CONTENT
 3. SKIP_FOOTER
 • آخرین بروزرسانی: پنج شنبه 29 جون 2017. برابر با پنج شنبه, 08 تیر 1396

نجات بهرامی

ایدئولوژی داعش چگونه مهار می‌شود؟

  نتیجه‌ای كه از پرسش فوق می‌توان گرفت این است كه مردم مناطق سنی نشین عراق به هر دلیل كه شرح آن در این یادداشت نمی‌گنجد، برخلاف تصور ما چندان سر ستیز با گروه داعش ندارند و حتی افراد ذی‌نفوذ و شیوخ و روسای قبایل به این گروه به چشم یك فرصت برای بازیابی اقتدار و شكوه گذشته خود در عراق نگاه می‌کنند. در عملیات استان الاانبار و آزادسازی تكریت نیز شاهد بودیم علیرغم دخالت مؤثر نیروهای حشد الشعبی و آزادسازی این شهر از دست داعش، تبلیغات وسیع و تا حد زیادی دروغین از بدرفتاری شیعیان با مردم سنی منطقه منتشر شد و نشان داد كه ظاهراً این افراد اعدام‌های دسته‌جمعی و سخت‌گیری‌های قرون‌وسطایی داعش را بر حضور شیعیان حتی برای كمك به آن‌ها ترجیح می‌دهند.

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

فرزندان آتاتورک یا میراث داران عثمانی؟

  ترکیه کشوری به‌جامانده از امپراتوری شکوهمند عثمانی با روی کار آمدن چهره‌ای قدرتمند و ترقی‌خواه به نام آتاتورک قدم درراهی متفاوت می‌گذارد. راهی که به محدود کردن ملایان و منبریان، تغییر خط و لباس، دگرگون کردن ساختار آموزشی، کوتاه کردن دست مذهب از قضا و قضاوت و سرانجام سکولاریزم شتابان و همه‌جانبه در عرصه‌های مختلف فرهنگی و سیاسی می‌انجامید. وی برای صیانت از جمهوری لائیک و تازه تأسیس خود، ارتشی قدرتمند را ایجاد و مأمور حفاظت از آن می‌کند. به همین خاطر است که همزمان با بلند شدن صدای مذهب، شاخک‌های ارتش نیز می‌جنبد و بوی کودتا و نیز انحلال احزاب اسلامی در فضای سیاسی ترکیه می‌پیچد.

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

طرحی برای سرقت تاریخ و فرهنگ

  معمولاً بیشتر توان و قدرت حکومت‌های ایدئولوژیك در این جهت به‌کاربرده می‌شود تا هر چیزی را تبدیل به مصداقی از ایدئولوژی حاكم كرده و محیط بیرونی و فضای فكری جامعه را به رنگ و لعاب باورهای خویش درآورند. آنچه این روزها در باب دشمنی با علوم انسانی و یا تحویل مدارس به حوزه‌های علمیه شنیده می‌شود، چیزی نیست جز انعكاس نگرانی حاكمان جمهوری اسلامی از عدم تحقق اهداف بنیادی خود. همان اهدافی كه نسخه پیچیدن برای جامعه و بازور به بهشت راندن انسان‌ها را در خود مستتر داشته‌اند. در این میان تصمیم جدید آقایان در تغییر كتب مدارس و حذف پادشاهان از کتاب‌های تاریخ، جای تأمل و تأسف بسیار دارد و خطری است كه واکنش همگانی برای دفع آن ضروری می‌نماید.

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

بحران منابع یا بحران مدیریت متمرکز؟

  به‌طورکلی مخالفت‌ها با رشد بخش غیردولتی در آموزش‌وپرورش را می‌توان در چند دسته طبقه‌بندی کرد. برخی مخالفت‌ها صبغه ایدئولوژیک داشته و از منظر باورهای چپ با هرگونه خصوصی‌سازی و کاهش دخالت دولت‌ها مخالفت می‌کند. در گستره جهانی این باور منجر به گسترش نقش دولت و دست‌اندازی آن به همه جنبه‌های حیات اجتماعی و درنهایت توتالیتاریزم شدیدی شد که بلوک شرق را در خفقان سیاسی و رکود اقتصادی فروبرد و سرانجام به فروپاشی این کشورها منجر شد. این گفتمان در ایران علاوه بر اشکالات فوق، واجد تناقضات و کمپلکس‌های درونی زیادی است که آن را تا سطح یک جریان همیشه ناراضی و سلبی تنزّل می‌دهد. به‌عنوان‌مثال در ارتباط با آموزش‌وپرورش، این جریان به اخذ برخی وجوه از دانش آموزان در مدارس دولتی معترض است و آن را مغایر اصل سی قانون می‌داند که البته موضعی کاملاً درست است؛ اما از سوی دیگر به ثبت‌نام داوطلبانه دانش آموزان در مدارس غیردولتی هم با عناوینی چون تشدید شکاف طبقاتی حمله می‌کنند. این در حالی است که افزایش تعداد مدارس غیردولتی و دانش آموزان موجود در آن‌ها باعث باز شدن دست دولت در ارائه خدمات رایگان به مدارس دولتی موجود می‌شود و از این طریق قشر محروم جامعه نیز از امکانات آموزشی رایگان و تصریح‌شده در قانون اساسی آن‌هم باکیفیت بالاتر برخوردار می‌شوند.

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

بحران‌های اقتصادی و ظهور اقتدارگرایی در عرصه بین‌الملل

  به نظر می‌رسد كه «بحران ناكارآمدی» پاشنه آشیل دموکراسی‌ها و حکومت‌های نوپای لیبرال و نیمه لیبرال به‌حساب می‌آید و این نكته در بررسی موج‌های فراز و فرود دموكراسی به ‌وضوح خودنمایی می‌كند؛ به عبارت دیگر، کارآمدی و حُسن مدیریت احزاب و دولت‌های اقتدارگرا در نهایت به تداوم و ثبات آن‌ها منجر شده و افكار عمومی را به سمت مخالفت با ایده‌های دموكراسی‌خواهانه اما ناكارآمد سوق می‌دهد. این مسئله بعد از بحران مالی بزرگی كه در سال 2008 غرب و اقتصادهای بزرگ را زمین‌گیر كرد، مصداق‌های بیشتری یافته و بر كوسِ ناكارآمدی لیبرال دموكراسی غربی كوفته است. درگیر شدن غرب با بحران مالی و افزایش اعتراضات اجتماعی زمینه را برای عرض‌اندام كشورهایی چون روسیه با حکومت‌های شبه دموكراسی فراهم ساخته است. این پدیده در كشورهایی كه از توان اقتصادی مناسبی برخوردارند و سیستم دولتی در برآوردن خواسته‌های عمومی موفق عمل می‌كند، منجر به ظهور گونه‌ای از حكمرانی اقتدارگرا می‌شود كه نیاز به هویتی مشخص و متمایز از حکومت‌های توسعه‌گرا دارد كه برمدار توسعه غربیی درحرکت‌اند. از این رو به‌منظور ایجاد هویت مستقل، به تقابل با رقیبی خودساخته به نام غرب یا دموكراسی و یا لیبرالیسم روی می‌آوردند.

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

با ما همراه باشید

روشنگری لازم

مقالاتی که از دگراندیشان و هم‌اندیشان در سامانه حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) درج می‌شوند، تنها برای آگاهی‌رسانی، ترویج رواداری و نهادینه کردن چندگرائی در فرهنگ سیاسی کشورمان می‌باشد و حزب هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال محتوای آنان ندارد. مقالات می‌توانند با نظرگاه‌های حزب هم‌خوانی نداشته باشند. سامانه حزب در انتخاب مقالات آزاد است.

آخرین مقالات درج شده جدید

صلحی به سود ايران، برضد رژيم…

رضاشاه، بزرگ‌ترين ايرانی سده بيستم…

پيامی به کنگره سازمان فدایيان ايران (اکثريت)…

نامه ۵ سازمان سیاسی و فرهنگی به وزیر خارجه آمریکا در مورد نام تاریخی خلیج‌فارس…

اگر فورد شکست نخورده بود…

مقالات دگراندیشان جدید

چرا باید ایران را دوست داشت؟…

در باغ وحش آخوندها!…

چند نکته درباره تظاهرات پاسارگاد (اعتراض به حاکمان اسلامی یا «نژادپرستی»؟)…

کوروش بزرگ دیگر فقط در پاسارگاد نیست…

ایران در تاریخ…

مقالات هم‌اندیشان جدید

سیاست در ایران طوری دوقطبی شده که هر یک حیات خود را در مرگ دیگری می‌بیند…

در انتخابات بریتانیا همه احزاب بازنده شدند…

بهبود مناسبات ایران با قطر به‌جای ادامه درگیری در یمن…

ترجمه مصاحبه شاهزاده رضا پهلوی با i24News…

کشورهای جهان سوم و دست‌یابی به دموکراسی…

نظرگاه‌های کاربران جدید

 • علی
  با این وضعیت اعدام ها و بیکاری و نبود آزادی نباید بیکار نشست و باید با تک تیرانداز این موجودات آخوندک ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • بهمن زاهدی
  زبان آخوند را باید شناخت؛ زیرا گفته‌های هر آخوندی مفهوم زیرکانه‌ای دارد که گه گاهی هشداریست به همدیگر.

  ادامه مطلب ..و

   
 • کیهان
  با این روش ها ولیعهد در خاک امریکا در سن 85 سالکی دار فانی را وداع خواهد کرد برای ازادی ایران باید ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • کیهان
  سال یک هزار و سیصد و نود و پنج زمانی به نتیجه خواهید رسید که دیگر زمان زیادی گذشته و متوجه خواهید شد ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • بهمن زاهدی
  سکوت، فریاد دیگریست وقتی راهی شدم کسی همراهم نبود بارها شنیده بودم تنهایی جرأت می‌خواهد ولی زمانی ...

  ادامه مطلب ..و