1. SKIP_MENU
 2. SKIP_CONTENT
 3. SKIP_FOOTER
 • آخرین بروزرسانی: پنج شنبه 29 جون 2017. برابر با پنج شنبه, 08 تیر 1396

الاهه بقراط

زمینه‌های یک تسلیم؛ در جدال با اژدهای دو سر ناسیونالیسم افراطی و اسلام‌ سیاسی

  در یک جامعه دمکرات، در کنار صدها شخصیت برجسته‌ی فلسفی و سیاسی و هنری، می‌توان مسیحی بود و هیتلر شد و حزب نازی را به جان مردم ازجمله خود مسیحیان انداخت. در یک جامعه بسته با تاریخی پر از نشانه‌های فرهنگی و مدنی می‌توان مسلمان بود و خمینی شد و جمهوری اسلامی را بلای جان جامعه ازجمله خود مسلمانان کرد. در جامعه‌ای پر از تبعیض و نژادپرستی می‌توان ماندلا شد و در جامعه‌ای استعمار زده و پر از فرقه‌های مذهبی می‌توان گاندی شد. فردی مانند رجب طیب اردوغان نیز ناسیونالیسم ترک و اسلام سیاسی را در هم‌ می‌آمیزد تا کشوری زیبا و پُرتوان با مردمانی متنوع و کوشا را با تقویت تبعیض و تفرقه به ناکجاآباد هدایت کند.

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

اگر به‌جای ایمان، عقل می‌داشتند

  گویا خاک منطقه‌ای که خاورمیانه نامیده می‌شود علاوه بر پرورش ادیان ابراهیمی که پیروانش باوجود داشتن «یک خدا» بارها علیه یکدیگر به جنگ و ستیز پرداخته‌اند، در کنار انرژی‌های فسیلی، معدن افکار فسیلی و سنگواره‌‌ای نیز هست. افکاری که باوجود تعلق به فرقه‌های مختلف اسلامی، خود را «مسلمان راستین» می‌نامند و ادعای برقراری یک حکومت جهانی اسلامی رادارند و خواهان نابودی دیگر هم‌کیشان خود هستند! «داعش» یا «حکومت اسلامی» که اتفاقاً نام کتاب مشهور آیت‌الله خمینی بنیان‌گذار جمهوری اسلامی را بر خود نهاده، در میان ده‌ها فرقه‌ی مسلح اسلامی که داعیه رهبری جهانی رادارند، از همه نظر نه‌تنها روی دست پیشینیان خود بلند شده بلکه توانسته خود را به یک معضل جهانی تبدیل کند. سران داعش که مانند یک دولت به خریدوفروش نفت و مبادله اسلحه می‌پردازند و کشورگشایی می‌کنند چه‌بسا پشت میز مذاکره هم بنشینند! اما بدنه و هوادارانش اگر به‌جای ایمان کمی عقل می‌داشتند، می‌فهمیدند که طنز روزنامه آلمانی واقعیتی تلخ از موقعیت آنان را تصویر کرده است. داعش در برابر حملات نظامی و بمباران قدرتمندترین کشورهای جهان، شانسی برای بقا، دست‌کم به شکل کنونی، ندارد. درست همان‌طور که هیچ نیروی فاشیست و تروریست و افراطی دیگر نداشته است.

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

روزنامه نگار ایرانی نامزد جایزۀ «شهامت» برای زنان روزنامه‌نگار

  در ۲۵ سال گذشته، بنیاد از ۱۰۳ زن روزنامه‌نگار از ۵۳ کشور تجلیل کرده است. در میان برندگان پیشین جایزۀ «شهامت» می‌توان از کریستیان امانپور روزنامه‌نگار ایرانی بریتانیایی تلویزیون‌های آمریکا، عصما القول از فلسطین، می‌چی‌دیاک از لبنان و نور کِلزه از سوریه یاد کرد. بنیاد هم‌چنین جوایز ویژه‌ای به روزنامه‌نگاران زن پر تجربه مانند باربارا والترز از آمریکا و کیت‌عیدی از بریتانیا و پتا تورنی‌کرافت از زیمبابوه اعطا کرده است.

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

باز آمدم چون عیدِ نو...

  کیهان همراه و شاهدِ ملّیِ دورانِ تبعید و مهاجرت ایرانیان در سه دهه بوده است. چگونه می‌توانست دیگر نباشد؟! پس با کمترین امکاناتِ تصورناپذیر به زندگی ادامه داد، با مجرای تغذیه و تنفسی که از یک سو از مخاطبان خود نیرو می‌گرفت و از سوی دیگر از همت، پشتکار و پایداری سمجِ کمترین افرادِ ممکن. کیهان ماند و توانست خود را بازسازی کند. توانست با همراهی علاقمندانی که حاضر بودند، و هستند، شانه خود را زیر بار سنگین مسئولیت نگاهداریِ این میراث فرهنگی قرار دهند نه تنها جامۀ نو بپوشد بلکه کیهان هفتگی را نیز در شکل و شمایل روزنامه‌ای که می‌شناسیم، این بار در اینترنت، ارائه کند و چنان بکوشد که شاید انتشار نسخه چاپی کیهان لندن نیز با انطباق بر شرایط امروز ممکن شود.

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

یک آخر هفته در پاریس

  در تابستان ۱۳۹۲ در دومین کنگره سالانه سکولار دمکرات‌ها در شهر بوخوم (مرداد ۱۳۹۳/ اوت ۲۰۱۴) که از نظر فکری عمدتا نیروهای دمکراتِ میانه جامعه را در بر می‌گیرد و در دهمین کنگره حزب مشروطه ایران (لیبرال دمکرات) در هامبورگ (شهریور ۱۳۹۳/ اوت ۲۰۱۴) که مدافع اندیشه راستِ دمکرات است شرکت کردم. برای من فرصت مناسبی بود تا در یک جمع دمکراتِ چپ نیز حضور بیابم: میز گردی که درباره مجله و تیم نویسندگان «آرش» و هم‌چنین مدیر مسئول و سردبیر و کاپیتانش، پرویز قلیچ‌خانی، آخر همین هفته، در روز ۲۷ دی ۱۳۹۳ (۱۷ ژانویه ۲۰۱۵) در پاریس برگزار شد.

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

با ما همراه باشید

روشنگری لازم

مقالاتی که از دگراندیشان و هم‌اندیشان در سامانه حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) درج می‌شوند، تنها برای آگاهی‌رسانی، ترویج رواداری و نهادینه کردن چندگرائی در فرهنگ سیاسی کشورمان می‌باشد و حزب هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال محتوای آنان ندارد. مقالات می‌توانند با نظرگاه‌های حزب هم‌خوانی نداشته باشند. سامانه حزب در انتخاب مقالات آزاد است.

آخرین مقالات درج شده جدید

صلحی به سود ايران، برضد رژيم…

رضاشاه، بزرگ‌ترين ايرانی سده بيستم…

پيامی به کنگره سازمان فدایيان ايران (اکثريت)…

نامه ۵ سازمان سیاسی و فرهنگی به وزیر خارجه آمریکا در مورد نام تاریخی خلیج‌فارس…

اگر فورد شکست نخورده بود…

مقالات دگراندیشان جدید

چرا باید ایران را دوست داشت؟…

در باغ وحش آخوندها!…

چند نکته درباره تظاهرات پاسارگاد (اعتراض به حاکمان اسلامی یا «نژادپرستی»؟)…

کوروش بزرگ دیگر فقط در پاسارگاد نیست…

ایران در تاریخ…

مقالات هم‌اندیشان جدید

سیاست در ایران طوری دوقطبی شده که هر یک حیات خود را در مرگ دیگری می‌بیند…

در انتخابات بریتانیا همه احزاب بازنده شدند…

بهبود مناسبات ایران با قطر به‌جای ادامه درگیری در یمن…

ترجمه مصاحبه شاهزاده رضا پهلوی با i24News…

کشورهای جهان سوم و دست‌یابی به دموکراسی…

نظرگاه‌های کاربران جدید

 • علی
  با این وضعیت اعدام ها و بیکاری و نبود آزادی نباید بیکار نشست و باید با تک تیرانداز این موجودات آخوندک ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • بهمن زاهدی
  زبان آخوند را باید شناخت؛ زیرا گفته‌های هر آخوندی مفهوم زیرکانه‌ای دارد که گه گاهی هشداریست به همدیگر.

  ادامه مطلب ..و

   
 • کیهان
  با این روش ها ولیعهد در خاک امریکا در سن 85 سالکی دار فانی را وداع خواهد کرد برای ازادی ایران باید ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • کیهان
  سال یک هزار و سیصد و نود و پنج زمانی به نتیجه خواهید رسید که دیگر زمان زیادی گذشته و متوجه خواهید شد ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • بهمن زاهدی
  سکوت، فریاد دیگریست وقتی راهی شدم کسی همراهم نبود بارها شنیده بودم تنهایی جرأت می‌خواهد ولی زمانی ...

  ادامه مطلب ..و