1. SKIP_MENU
 2. SKIP_CONTENT
 3. SKIP_FOOTER
 • آخرین بروزرسانی: پنج شنبه 29 جون 2017. برابر با پنج شنبه, 08 تیر 1396

هم‌اندیشان

ترجمه مصاحبه شاهزاده رضا پهلوی با i24News

نوریت بن: شما به‌طور مشخص از نافرمانی مدنی سخن می‌گویید و تأکید می‌کنید که تغییر از جانب خود رژیم اعمال نخواهد شد، اول‌ازهمه، پیام شما به رئیس‌جمهوری دانلد ترامپ چیست تا چگونه قدمی به‌پیش بگذارد که به این تغییر در ایران کمک کند؟

شاهزاده رضا پهلوی: شما باید دینامیک تغییر در ایران را در چارچوب سناریویی که طرح کردم، درک کنید. مهم‌ترین مؤلفه این تغییر، همکاری ضمنی نیروهای نظامی و شبه‌نظامی در این سناریوی تغییر است. در شرایط فعلی، بسیاری از آن‌ها در موقعیت «زمین بدون صاحب» هستند. اگر شرایط را با موقعیت سال ۱۳۸۸ که جنبش سبز شکل گرفت مقایسه کنیم که از این جنبش مردم حمایت نشد، امروز، مردم ایران که تحت‌فشار شدید رژیم هستند، خواستار نوعی دخالت از سوی جامعه بین‌المللی برای حمایت از خویش هستند. چرا این مؤلفه اهمیت دارد؟ به این دلیل که فائق آمدن بر یک رژیم به‌شدت سرکوبگر بسیار دشوار است و نمی‌توان تنها روی نافرمانی مدنی صلح‌آمیز حساب کرد و در یک نقطه، این حمایتی‌اید به‌عنوان عاملی برای محافظت از مردم حضورداشته باشد و این محافظت، تنها از نیروهای نظامی و شبه‌نظامی برمی‌آید. من نمی‌گویم که همه آن‌ها برای حمایت از مردم پای پیش می‌گذارند، ولی اکثریت قابل‌توجهی از آن‌ها به مردم می‌پیوندند، با علم به اینکه می‌توانند در آینده‌ای بعد از سقوط رژیم حضورداشته باشند و باقی بمانند و جایی برای آن‌ها در آینده ایران وجود داشته باشد و سپری برای مردم در برابر بخشی از رژیم باشند، اگر آن گروه بخواهند به قتل‌عام متوسل شوند، درست همان روشی که بشار اسد علیه مردم خودش مرتکب شد. ما می‌دانیم که به‌عنوان ایرانیان، چه باید کرد و نمی‌خواهیم روی بقیه (کشورهای دیگر) اتکا کنیم. تنها می‌خواهم بگویم که کار ما زمانی راحت‌تر خواهد بود و خون کمتری ریخته خواهد شد اگر از حمایت ضمنی جامعه بین‌الملل برخوردار باشیم، آن‌هم نه با سیاستی به امید تغییر رفتار جمهوری اسلامی، بلکه باهدف تغییر رژیم به نفع مردم ایران.

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

شاهزاده رضا پهلوی در گفت‌وگو با العربیه: مشکل منطقه رژیم تهران است نه ملت ایران

من از روز نخست که مسئولیت تاریخی خود را در راستای مبارزه با رژیم حاکم ایران پذیرفتم، اولین گام را در ایفای نقش سیاسی خود برداشتم. در این مدت چند کتاب نوشتم که به‌خوبی بیانگر دیدگاه من درباره ایران آینده است.

تنها هدفم رسیدن به شرایطی است که هم‌میهنانم بتوانند در یک فضای امن و به‌دوراز خفقان برای دستیابی به‌حق حاکمیت خود تصمیم بگیرند.

من از ابتدا به‌خوبی می‌دانستم که به‌زودی مردم ایران به ماهیت این انقلاب و رژیم برخاسته از آن آگاهی خواهند یافت که این انقلاب یک خدعه و نیرنگ بیش نبوده و در پی چاره برای رهایی بر خواهند خواست.

من معتقدم که تنها راه سعادت و پیشرفت هر جامعه، برخورداری از دانش کافی و آگاهی از حقوق فردی خویش است. خوشبختانه در این راستا نسل امروز ایران به این درجه از بینش و آگاهی لازم رسیده و ایران را از این مهلکه نجات خواهند داد.

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

پاسداشت سالگرد انقلاب مشروطیت

  پس از رویداد انقلاب مشروطیت در دوران حکومت رضاشاه و محمدرضا شاه پهلوی با الگوبرداری از تحولات کشورهای غربی تلاش‌های جدی برای نوسازی بخش‌های مختلف کشور انجام شد. شکل دادن دولت مرکزی مقتدر و تشکیل یک دولت ـ ملت پایدار در ایران، جدا کردن قوانین شرعی از قوه قضاییه، رشد و توسعه اقتصادی، آموزشی، گسترش شهرنشینی، پیدایش طبقه متوسط، قانون‌گذاری رسمی آزادی‌های فردی و اجتماعی برای نخستین بار و به‌ویژه اجرای حقوق حمایت از زن و کودک، در کوتاه زمانی ایران را در ردیف کشورهای مدرن و متجدد جهان قرارداد. به‌رغم همه تلاش‌ها و موفقیت‌های چشمگیر برای نوسازی ارکان کشور، به سبب شرایط خاص ناشی از جنگ سرد در عرصه جغرافیای سیاسی، فرصتی برای رشد فضای سیاسی و گسترش آزادی مطبوعات همراه با رشد هسته‌های مدنی به وجود نیامد. درنهایت با رویداد فاجعه آور انقلاب اسلامی ۱۳۵۷، دستاوردهای جنبش مشروطه، در چارچوب قانون اساسی تک فرقه‌ای جمهوری اسلامی، به اسارت آرمان‌های ولایت‌فقیه و نهادهای وابسته درآمد. این‌چنین جامعه روبه‌پیشرفت ایران به سمت قهقرا سوق داده شد.

بیشتر بخوانید ... 1 نظر

سخنرانی آقای بهمن اميرحسينی در مراسم بزرگداشت انقلاب مشروطیت و یادواره پادشاهان پهلوی

  دستاوردها و برنامه‌های پیشرفت و نو سازندگی رضاشاه 70 سال پس از مرگ وی همچنان نقشه راه جامعه ایرانی است تا ملت ایران بتواند خود را به‌پای جامعه اروپا که آرزوی او و روشنفکران دوره مشروطه ازجمله ملکم خان و حسن تقی زاده بود برساند. اجازه بدهید این گفتار را همانند آغاز آن با نقل‌قولی از گوئل کهن نویسنده و تاریخ‌نویس سرشناس ایرانی که از دانش و تحقیقات وی بهره بسیار بوده‌ام، به پایان‌برم. گوئل کهن می‌گوید: چنانچه صداقت‌ و امانت‌ را در تحلیل‌ تاریخی‌ در برخورد تاریخی‌ مراعات‌ کنیم‌، در مورد رضاشاه‌ و حکومت‌ وی‌ جز این نمی‌توان گفت که ‌رضاشاه‌ محصول‌ انقلاب‌ مشروطه‌ بوده‌ است‌.

بیشتر بخوانید ... 1 نظر

کابوس نفتی رژیم

  ادامه تحریم‌ها و سقوط قیمت نفت، اقتصاد ایران را به ورشکستگی کامل کشانده و سه چالش عمده رژیم را عمیق‌تر می‌کنند: نارضایتی مردم فقیر و تحت سرکوب ایران افزایش‌یافته و مهار آن دشوارتر می‌شود. قدرت رژیم در به‌کارگیری اهرم نفت و گاز و استفاده از لابی‌های نفتی برای چانه‌زنی در مذاکرات هسته‌ای کاهش می‌یابد و رژیم قدرت پرداخت هزینه سرسام‌آور سیاست‌های منطقه‌ای و دخالت نظامی در لبنان، سوریه و عراق را از دست خواهد داد

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

زیر مجموعه ها

با ما همراه باشید

روشنگری لازم

مقالاتی که از دگراندیشان و هم‌اندیشان در سامانه حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) درج می‌شوند، تنها برای آگاهی‌رسانی، ترویج رواداری و نهادینه کردن چندگرائی در فرهنگ سیاسی کشورمان می‌باشد و حزب هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال محتوای آنان ندارد. مقالات می‌توانند با نظرگاه‌های حزب هم‌خوانی نداشته باشند. سامانه حزب در انتخاب مقالات آزاد است.

آخرین مقالات درج شده جدید

صلحی به سود ايران، برضد رژيم…

رضاشاه، بزرگ‌ترين ايرانی سده بيستم…

پيامی به کنگره سازمان فدایيان ايران (اکثريت)…

نامه ۵ سازمان سیاسی و فرهنگی به وزیر خارجه آمریکا در مورد نام تاریخی خلیج‌فارس…

اگر فورد شکست نخورده بود…

مقالات دگراندیشان جدید

چرا باید ایران را دوست داشت؟…

در باغ وحش آخوندها!…

چند نکته درباره تظاهرات پاسارگاد (اعتراض به حاکمان اسلامی یا «نژادپرستی»؟)…

کوروش بزرگ دیگر فقط در پاسارگاد نیست…

ایران در تاریخ…

مقالات هم‌اندیشان جدید

سیاست در ایران طوری دوقطبی شده که هر یک حیات خود را در مرگ دیگری می‌بیند…

در انتخابات بریتانیا همه احزاب بازنده شدند…

بهبود مناسبات ایران با قطر به‌جای ادامه درگیری در یمن…

ترجمه مصاحبه شاهزاده رضا پهلوی با i24News…

کشورهای جهان سوم و دست‌یابی به دموکراسی…

نظرگاه‌های کاربران جدید

 • علی
  با این وضعیت اعدام ها و بیکاری و نبود آزادی نباید بیکار نشست و باید با تک تیرانداز این موجودات آخوندک ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • بهمن زاهدی
  زبان آخوند را باید شناخت؛ زیرا گفته‌های هر آخوندی مفهوم زیرکانه‌ای دارد که گه گاهی هشداریست به همدیگر.

  ادامه مطلب ..و

   
 • کیهان
  با این روش ها ولیعهد در خاک امریکا در سن 85 سالکی دار فانی را وداع خواهد کرد برای ازادی ایران باید ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • کیهان
  سال یک هزار و سیصد و نود و پنج زمانی به نتیجه خواهید رسید که دیگر زمان زیادی گذشته و متوجه خواهید شد ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • بهمن زاهدی
  سکوت، فریاد دیگریست وقتی راهی شدم کسی همراهم نبود بارها شنیده بودم تنهایی جرأت می‌خواهد ولی زمانی ...

  ادامه مطلب ..و