1. SKIP_MENU
 2. SKIP_CONTENT
 3. SKIP_FOOTER
 • آخرین بروزرسانی: پنج شنبه 29 جون 2017. برابر با پنج شنبه, 08 تیر 1396

حسین باقرزاده

همگرایی بر چه اساس؟

  حرکتی که برای ایجاد همگرایی ملی شکل می‌گیرد باید تفاوت‌های سیاسی جامعه ایران را به رسمیت بشناسد و از هرگونه موضع‌گیری که آن را به این یا آن گرایش سیاسی نزدیک‌تر نشان دهد احتراز کند. چنین حرکتی، جانشین هیچ حرکت دیگر سیاسی یا مدنی و یا حتی حقوق بشری نباید بشود. شرکت‌کنندگان در این حرکت، باید فعالیت‌های دیگر خود را در سازمان‌های مناسب دیگر دنبال کنند و به این حرکت به‌عنوان ظرف آن فعالیت‌ها چشم ندوزند. حتی می‌توان استدلال کرد که فعالیت‌های حقوق بشری اعضای این حرکت نه از طریق آن و بلکه از طریق سازمان‌های مربوط دیگر باید صورت گیرد. اعضای چنین حرکتی حتی در مسائل حقوق بشری اولویت‌های خود رادارند و یک حرکت که همگرایی ملی را هدف خود قرار داده است نمی‌تواند در مورد این اولویت‌ها تصمیم بگیرد و یا برای احتراز از آن شبانه‌روز به فعالیت حقوق بشری بپردازد و از برنامه و هدف اصلی خود دور شود. ما باید یاد بگیریم که از هر جریان و حرکتی کارکرد مربوط به آن حرکت را توقع داشته باشیم و از کشاندن آن به موضع‌گیری‌ها و اقداماتی که لازمه مستقیم هدف و برنامه آن نبوده است احتراز کنیم.

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

آقای روحانی، ما شهروند درجه چند هستیم؟

  درجه بندی شهروندان معمولا بر دو یا سه اساس انجام می‌گیرد. اولین و مهم‌ترین ضابطه درجه بندی شهروندان، تفاوت حقوقی آنان در قانون است. اگر قانون حقوق نامساوی برای دو گروه اجتماعی قایل باشد، طبیعتاً گروهی که از حقوق کمتری برخوردار شوند شهروندانی از درجه پایین‌تر خواهند بود، ولی این تنها ضابطه نیست. یکی دیگر از ابزارهای درجه‌بندی شهروندان، جرم شناختن خصوصیات هویتی یا رفتارهای متعلق به حریم خصوصی شهروندان است. یعنی شهروندان به دلیل هویتی (دگرباشی) و یا رفتاری (که متضمن اضرار به دیگری نباشد) مجرم شناخته شده و به این دلیل مورد تعقیب و مجازات قرار می‌گیرند و از برخی از حقوق یا آزادی‌های خود رسما یا عملا محروم می‌شوند. و بالاخره، حکومت ممکن است به دلایل سیاسی یا امنیتی گروه‌هایی از جامعه را به صورت منظم (سیستماتیک) و فراقانونی از برخی از حقوق خود محروم کند و با اتخاذ سیاستی آمرانه و اعمال سرکوب، حقوق شهروندی آنان را زیر پا بگذارد - سیاستی که معمولا در مورد اقوام و ساکنان مناطق پیرامونی کشور به کار گرفته می‌شود.

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

اعدام و قصاص در اسلام

  مقامات جمهوری اسلامی به بزرگ‌ترین موج آدم‌کشی رسمی حکومتی در جهان امروز دست زده‌اند و در برابر اعتراض‌های جهانی به استدلال‌های سست و بی‌پایه‌ای از این قبیل متوسل می‌شوند. بزرگ‌ترین حربه دفاعی آنان پناه بردن به مذهب و حکم قصاص است (که آن هم تنها کسری از اعدام‌ها را در بر می‌گیرد). نواندیشان دینی معدودی تلاش کرده‌اند نشان دهند که حتی حکم قرآنی قصاص نمی‌تواند توجیه کننده صدور و اجرای حکم اعدام باشد. از میان اینان باید از عماد الدین باقی یاد کرد که بیش از ده سال است به صورت خستگی ناپذیری در این باره قلم می‌زند و فعالیت می‌کند. یکی دو نوشته دیگر هم در این زمینه در روزهای اخیر در واکنش به سخنان لاریجانی منتشر شده است.

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

انقلاب و ضدانقلاب

  انقلاب ایران بزرگ‌ترین ضربه‌های انسانی، اخلاقی، اقتصادی و فرهنگی را به جامعه ایران وارد کرد. دست‌آوردهای انقلاب مشروطیت را به باد فنا داد، و نظام‌های آموزشی و قضایی ایران را که در عهد پهلوی‌ها از حیطه نفوذ و قدرت روحانیت بیرون آمده بود به آنان باز گرداند. فرهنگ و هنر و ادبیات در محاق تعطیل و انحطاط فرو رفت، و قوانین تبعیض‌گرانه و خشونت‌بار قرون وسطایی فقه شیعی بر جامعه تحمیل شد. سفلگان و ریاکاران و چاپلوسان به قدرت و مقام و ثروت رسیدند و ادیبان و هنرمندان و فرهیختگان خاموش شدند، به ذلت و زاری افتادند، حیات و زندگی از دست دادند و یا از وطن کوچ کردند. در یک کلام، انقلاب سال ۵۷ جهشی تاریخی به قهقرا و جهل و خرافه بود. و این طبیعی نبود.

بیشتر بخوانید ... 1 نظر

قتل‌های زنجیره‌ای – و سراشیبی لغزنده قتل و اعدام

  جمهوری اسلامی در ارتکاب جنایات خود از سراشیبی‌های لغزنده بهره برده و توانسته واکنش در برابر آن‌ها را به حد اقل برساند. اعدام‌های سران رژیم شاه زمینه را برای کشتارهای گسترده مخالفان فراهم کرد؛ قتل‌های فراقانونی «اراذل» دهه هفتاد به قتل‌های زنجیره‌ای منجر شد؛ و اعدام‌های گروهی متهمان به مواد مخدر در سال‌های اخیر امکان اعدام‌های سیاسی را بیشتر کرده است. تنها با ایستادگی قاطع در برابر قتل و اعدام، اعدام هر انسان، می‌توان از افتادن در دام رژیم احتراز کرد و به آن اجازه نداد که به صورت لغزنده از فضای عادی کردن اعدام‌ها، برای حذف مخالفان سیاسی خود بهره بگیرد.

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

با ما همراه باشید

روشنگری لازم

مقالاتی که از دگراندیشان و هم‌اندیشان در سامانه حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) درج می‌شوند، تنها برای آگاهی‌رسانی، ترویج رواداری و نهادینه کردن چندگرائی در فرهنگ سیاسی کشورمان می‌باشد و حزب هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال محتوای آنان ندارد. مقالات می‌توانند با نظرگاه‌های حزب هم‌خوانی نداشته باشند. سامانه حزب در انتخاب مقالات آزاد است.

آخرین مقالات درج شده جدید

صلحی به سود ايران، برضد رژيم…

رضاشاه، بزرگ‌ترين ايرانی سده بيستم…

پيامی به کنگره سازمان فدایيان ايران (اکثريت)…

نامه ۵ سازمان سیاسی و فرهنگی به وزیر خارجه آمریکا در مورد نام تاریخی خلیج‌فارس…

اگر فورد شکست نخورده بود…

مقالات دگراندیشان جدید

چرا باید ایران را دوست داشت؟…

در باغ وحش آخوندها!…

چند نکته درباره تظاهرات پاسارگاد (اعتراض به حاکمان اسلامی یا «نژادپرستی»؟)…

کوروش بزرگ دیگر فقط در پاسارگاد نیست…

ایران در تاریخ…

مقالات هم‌اندیشان جدید

سیاست در ایران طوری دوقطبی شده که هر یک حیات خود را در مرگ دیگری می‌بیند…

در انتخابات بریتانیا همه احزاب بازنده شدند…

بهبود مناسبات ایران با قطر به‌جای ادامه درگیری در یمن…

ترجمه مصاحبه شاهزاده رضا پهلوی با i24News…

کشورهای جهان سوم و دست‌یابی به دموکراسی…

نظرگاه‌های کاربران جدید

 • علی
  با این وضعیت اعدام ها و بیکاری و نبود آزادی نباید بیکار نشست و باید با تک تیرانداز این موجودات آخوندک ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • بهمن زاهدی
  زبان آخوند را باید شناخت؛ زیرا گفته‌های هر آخوندی مفهوم زیرکانه‌ای دارد که گه گاهی هشداریست به همدیگر.

  ادامه مطلب ..و

   
 • کیهان
  با این روش ها ولیعهد در خاک امریکا در سن 85 سالکی دار فانی را وداع خواهد کرد برای ازادی ایران باید ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • کیهان
  سال یک هزار و سیصد و نود و پنج زمانی به نتیجه خواهید رسید که دیگر زمان زیادی گذشته و متوجه خواهید شد ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • بهمن زاهدی
  سکوت، فریاد دیگریست وقتی راهی شدم کسی همراهم نبود بارها شنیده بودم تنهایی جرأت می‌خواهد ولی زمانی ...

  ادامه مطلب ..و