1. SKIP_MENU
 2. SKIP_CONTENT
 3. SKIP_FOOTER
 • آخرین بروزرسانی: پنج شنبه 29 جون 2017. برابر با پنج شنبه, 08 تیر 1396

شریعت اسلامی در ستیز با خودفرمانی

.علما، فقها، آیت‌الله‌ها و حجت‌الاسلام‌های حاکم، خودآگاه‌اند که بر اصل تسلیم و اطاعت و فرمان‌بری قرارگرفته است، احکام شریعت اسلامی و یا فقهی و فقاهتی. شریعتمداران حرفه‌ای، آن‌ها که زندگی به مردگان بازگردانند و زندگان را به مردگی کشانند، به‌خوبی می‌دانند که اطاعت از احکام فقاهتی، معیار ایمان نه به توحید است و نبوت و نه به معاد است و امامت که خود ظاهر است و تنها ظاهرسازی: عبا است و عمامه، تسبیح و سجاده. لباس سالوس است لباس فقاهتی، نه لباس خرد و خودفرمانی و یا ایمان به ذات الهی که لباس تزویر است و فریبکاری. فقها زندگی خود وقف آموختن و آموزش احکام قرآنی کنند و فهم میل و اراده الهی. تقلید و تبعیت واجب و تبلیغ و ترویج کنند دین‌داری و بندگی. همه هرچه هست از احکام شریعت اسلام گویند، این بایدونباید آن کنی، حرام و مکروه این است و حلال و مستحب آن. نجاسات این است مطهرات آن. چشم‌ها را بسته، باید تسلیم شوی و اطاعت نمایی. به رکوع و سجده درافتی، درنهایت ذلت و خواری، از دات الهی مغفرت طلبی.

از انسان و سرافرازی انسانی، از خرد و خودفرمانی، به‌عمد سکوت کنند و خاموشی برگزینند فقهای انقلابی، چه تنها خرد و خودفرمانی است که رهایی از يوغ احکام شریعتی، بازمانده از دوران بادیه‌نشینی، دوران جهال و نادانی، ببار آورد و ممکن سازد میثاق اجتماعی، آزاد نماید نیروی آفرینش و خلاقیت‌های انسانی. بیهوده بین خالق و مخلوق خود را واسطه کنند، علما و فقها و آیت‌الله‌های مقدس و حاکم. جدا و بیگانه سازند خالق را از مخلوق. چراکه مخلوق، خالق است و خالق، مخلوق. این است توحید، حقیقت نهایی که پنهان ساختن آن فریب تولید و بازتولید کند ریاکاری.

روشن است که احکام فقاهتی، رمز دوگانگی است و بیگانگی. بدون خرد و خود آئینی، احکام الهی پوچ‌اند و زائد و باطل. چیزی را نجویند مگر کنترل و سلطه کامل بر رفتار و گفتار و پندار انسانی. در خرد است و خودفرمانی، همه هرچه راستی ست و درستی، صداقت و پاک‌دامنی. در احکام است و در قواعد شریعت اسلامی، همه هرچه کژی ست و کاستی، پستی ست و پلیدی. در خرد است و خودفرمانی، همه هرچه عشق ست و آزادگی، شیدایی و شیفتگی و در احکام فقاهتی است همه هرچه خدعه است و نیرنگ و فریب و رياکاری.

بنابراین، روشن است که‌ای هم‌وطن، نفی فقاهت، به نفی احکام تسلیم است و اطاعت، نیز به امتناع است از تقلید و تبعیت. از تصور يک جامعه آزاد از دین و رها از احکام فقاهتی نباید دچار کابوس و وحشت شوی و نباید که به خود تشویش و اضطراب راه‌ده‌ی. چون اگر در پی رستگاری حقیقی هستی، باید که روح و جان خود آزادسازی از خرافه‌پرستی و خام‌اندیشی که «او هست و جز او نیست دیگری.» چه اجتناب از شک و تردید، اجتناب از اندیشیدن است و فرو کاستن انسان است به یک حیوان اهلی.

چه سود، اگر چشم‌بسته و همچون بره‌ای بی‌گناه گردن بر احکام شریعت اسلام نهی و جسم با غسل و وضو تطهیر و آلودگی‌ها از تن بزدایی، روزانه به قیام و قعود بپردازی به زبانی بیگانه در عجز و ناتوانی به حقارت و خواری خود اعتراف و خویشتن را فرومایه سازی.

چه سود، اگر یکی از دوازده ماه را بامید واهی و باورهای موروثی دهان فروبندی و درون از طعام تهی داری که در آن نه نور معرفت بلکه تخم خفت و خواری بکاری؛ چه سود، اگر دو ماه دیگر از سال را به سوکواری و خودزنی بپردازی در به خاک و خون غلتیدن یک تاری در پی کسب قدرت به دست تازی دیگر و یا دخیل بندی و نذر کنی و سفره‌های رنگین پهن و الله و خاندانش را رشوه‌دهی و رسم و رسوم دیرینه را تداوم بخشی.

چه سود، اگر عقل و خرد انسان را در اسارت نگاهداری؟ درنهایت، توحید و نبوت، دوزخ و بهشت افسانه‌ای بیش نیستند از برای فریب ساده‌دلان و خوش‌باوران، ابزاری در دست علما و فقها، در دست ریاکاران؛ که این عقل و خرد است و خودفرمانی که بر تاریکی و کوری فائق آید و به ثمر رساند رهایی و آزادی، بینایی و دانایی. دادن تن به احکام شریعت اسلامی نه به سعادت دنیوی انجامد و نه رستگاری اخروی، بلکه به پذیرش سلطه تازیان بومی خاتمه دهد، حتی اگر تحت عنوان «سلطه‌جو» در حلقوم فرمان‌بر فروبرند و نیز بر ادامه نظام استبدادی از نوع نوین آن، استبداد مضاعف دین و قدرت، نقطه پایان را بگذارد. چه دوران خودفرمانی آغاز گردیده.

پس اگر تکلیف خود با علما و فقهای حاکم و یا با قشر «روحانیت» روشن و شفاف خواهی ای هم‌وطن، باید که خود بینا و دانا سازی، هراس به خود راه ندهی و بانک بر آری که احکام شریعت اسلامی، ازجمله احکام قصاص و سنگسار و قطع اعضای پیکر مجرم، احکام خشونت و انتقام ستانی، محاربه و حد شرعی و شلاق‌زنی، احکام حجاب اجباری و جدایی جنسیت‌ها را لغو و قیامت را اعلام کنید؛ که چه جای نگرانی ست؟ بگذار که جامه سالوس و ریا برکنیم، تن آزاد و جان خود از تقوا و تقدس دروغین رهاسازیم، زلف‌ها افشان و باده بنوشیم به‌راستی، پای‌کوبی کنیم و ایمان آوریم که نه فرمان‌بر که خود فرمانروای خویشتنیم. بگوییم، رسا و گیرا بگوییم و هزاران بار مکرر بگوییم که احکام شریعتی لغو و قیامت، هم‌اکنون است، حالا و همین‌جا؛ که این راه رهایی است از يوغ فقاهت و آزادسازی جامعه از اصل تسلیم و اطاعت، عبودیت و بندگی؛ که این راه نجات است از کوری و تاریکی که‌ای هم‌وطن این ست راه صعود به قله بلند انسانیت و آزادی.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه کردن

با ما همراه باشید

روشنگری لازم

مقالاتی که از دگراندیشان و هم‌اندیشان در سامانه حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) درج می‌شوند، تنها برای آگاهی‌رسانی، ترویج رواداری و نهادینه کردن چندگرائی در فرهنگ سیاسی کشورمان می‌باشد و حزب هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال محتوای آنان ندارد. مقالات می‌توانند با نظرگاه‌های حزب هم‌خوانی نداشته باشند. سامانه حزب در انتخاب مقالات آزاد است.

آخرین مقالات درج شده جدید

صلحی به سود ايران، برضد رژيم…

رضاشاه، بزرگ‌ترين ايرانی سده بيستم…

پيامی به کنگره سازمان فدایيان ايران (اکثريت)…

نامه ۵ سازمان سیاسی و فرهنگی به وزیر خارجه آمریکا در مورد نام تاریخی خلیج‌فارس…

اگر فورد شکست نخورده بود…

مقالات دگراندیشان جدید

چرا باید ایران را دوست داشت؟…

در باغ وحش آخوندها!…

چند نکته درباره تظاهرات پاسارگاد (اعتراض به حاکمان اسلامی یا «نژادپرستی»؟)…

کوروش بزرگ دیگر فقط در پاسارگاد نیست…

ایران در تاریخ…

مقالات هم‌اندیشان جدید

سیاست در ایران طوری دوقطبی شده که هر یک حیات خود را در مرگ دیگری می‌بیند…

در انتخابات بریتانیا همه احزاب بازنده شدند…

بهبود مناسبات ایران با قطر به‌جای ادامه درگیری در یمن…

ترجمه مصاحبه شاهزاده رضا پهلوی با i24News…

کشورهای جهان سوم و دست‌یابی به دموکراسی…

نظرگاه‌های کاربران جدید

 • علی
  با این وضعیت اعدام ها و بیکاری و نبود آزادی نباید بیکار نشست و باید با تک تیرانداز این موجودات آخوندک ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • بهمن زاهدی
  زبان آخوند را باید شناخت؛ زیرا گفته‌های هر آخوندی مفهوم زیرکانه‌ای دارد که گه گاهی هشداریست به همدیگر.

  ادامه مطلب ..و

   
 • کیهان
  با این روش ها ولیعهد در خاک امریکا در سن 85 سالکی دار فانی را وداع خواهد کرد برای ازادی ایران باید ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • کیهان
  سال یک هزار و سیصد و نود و پنج زمانی به نتیجه خواهید رسید که دیگر زمان زیادی گذشته و متوجه خواهید شد ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • بهمن زاهدی
  سکوت، فریاد دیگریست وقتی راهی شدم کسی همراهم نبود بارها شنیده بودم تنهایی جرأت می‌خواهد ولی زمانی ...

  ادامه مطلب ..و