1. SKIP_MENU
 2. SKIP_CONTENT
 3. SKIP_FOOTER
 • آخرین بروزرسانی: پنج شنبه 29 جون 2017. برابر با پنج شنبه, 08 تیر 1396

اسماعیل نوری‌علا

پیام جنبش سکولار دموکرات‌های ایران به کنفرانس حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات)

  ما معتقديم که وقتی شخصیت‌ها و گروه‌های سياسی داخل کشورمان توان «انحلال طلبی» را نداشته و بر حول «مطالبه محوری» عمل می‌کنند، بالطبع نمی‌توان راهنما و راهبر فعالان خارج کشور باشند؛ اما لازم است تا همواره از حمايت آنان دلگرم شده و يقين بدانند که ما برای پيروزی مبارزانی عمل می‌کنیم که در داخل کشور در خط اول مبارزه عليه اين حکومت ایستاده‌اند. در پايان، با تجديد تشکر از دعوت شما، براي حزب ليبرال مشروطه ايران چنين آرزو می‌کنیم که امروز، در غربت خارج کشور، راه‌های اتحاد عمل برای آفرينش آلترناتيو را باهم با ديگر مبارزان بيازمايد و در فردای آزاد ايران نيز، باهمت یکایکمان و شانه‌به‌شانه هم برای آبادی آن خاک فرهنگ‌پرور و عزيز به فعاليت بپردازيم.

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

جمهوریت یا جمهوری؟

  بر این اساس، ازنظر من، «جمهوریت حکومت» می‌تواند، در شرایطی معین، ربطی به اینکه «شکل حکومت» را چه بخوانیم نداشته باشد. بخصوص تا زمانی که حکومت اسلامیِ مسلط بر ایران منحل نشده و مردم در یک همه‌پرسی آزاد برای برقراری حاکمیت ملی و تعیین نوع حکومت شرکت نکرده‌اند، مهم‌ترین وظیفه اپوزیسیون انحلال طلب ما اصرار و ابرام دائم بر «جمهوریت» حکومت سکولار دموکرات آینده ایران است؛ چه شکل حکومت آینده جمهوری باشد و چه پادشاهی تشریفاتی و غیرمسئول.

بیشتر بخوانید ... اضافه کردن نظر جدید

معنای گمشدهء مشروطيت

  می‌خواهم بگويم که «مشروطيت» در گوهر خود به ‏ايجاد «پادشاهی مشروطه» چشم نداشت بلکه ‏اعتقاد به «حاکميت ملی» و «انتخابی بودن و ‏مسئوليت‌پذيری و قابل کنار گذاشتن مسئولين قوای ‏سه گانه» گوهر راستين آن را تشکيل می‌داند؛ و ‏اگر از سر ناچاری قرار بود شاهی هم در اين ميان ‏باشد، او بايد يک نماد يا يک عکس روی ديوار و سر ‏بخاری بوده و حق دخالت در امور مملکت از او سلب ‏شده باشد.‏ اينگونه است که، از اين منظر، می‌توان مشروطيت ‏را بصراحت پديده‌ای ضد سلطنت ديد که ناچاراً ‏تصديق کنندهء وجود شاه تشريفاتی شد؛ سمتی ‏که، هر وقت امکان‌اش پيش می‌آمد، می‌شد آن را ‏به مرخصی دائم فرستاد.‏

بیشتر بخوانید ... 9 نظرات

دست‌آورد‌های يک کنار هم نشستن

  در دو سال گذشته، زمانی که سکولار دموکرات در سالروز جنبش مشروطیت کنگرهء خود را برگزار می‌کردند، از خود می‌پرسیدم که آیا سکولار دموکرات‌ها با اندیشهء مشروطه‌خواهی آشنایی دارند؟ امسال توانستم تجددگرایی مشروطه‌ خواهان را در سکولار دموکرات‌های ایران تجربه کنم. انسان‌گرایی و حقیقت‌گرایی صدر مشروطیت را می‌توان در اندیشه‌های نوین سکولار دموکرات‌های ایران لمس کرد. به همین جهت از شرکت در کنگرهء آن‌ها بسیار خرسند شدم و می‌توانم تصور این را داشته باشم که گذشته را فراموش کرده و به‌سوی آینده‌ء مشترکی حرکت داشته باشیم که طی آن تمامی اندیشه‌های ایرانی توان رشد کردن را داشته باشند.

بیشتر بخوانید ... 2 نظرات

مالکيت، فقر و گدائی ملی

  ‏» در کشور ما و با نگارش و تصويب «قانون اساسی ‏حکومت اسلامی» رخ داده است و ملت ايران، با ‏شرکت در رفراندوم تصويب اين قانون اساسی و رأی ‏مثبت دادن در آن، خود پای سند سلب مالکيت از ‏خود را امضاء کرده است.‏ در اين مورد نيازی نيست که من به تک تک موارد و ‏مواد سلب کنندهء اين قانون بپردازم و کافی است تا ‏توجه کنيم که، مثلاً، با متعلق دانستن کشور به ‏‏«الله» و نه به «ملت»، و سپس انتقال اين مالکيت ‏از «الله» به «امت اسلامی» و نه به «ملت ايران»، ‏مالکيت اين ملت بر کشورش سلب شده و به کل ‏‏«امت اسلامی» منتقل گشته است و، لذا، همهء ‏مسلمانان جهان در مالکيت کشور ايران شريک‌اند و ‏حکومت اسلامی می‌تواند، به استناد همين ترفند، ‏دارائی‌ها و درآمدها و ذخائر کشور ايران را در غزه و ‏لبنان و سوريه (بعنوان بخشی از مستضعفان ‏اسلامی) و نيز در افريقا و امريکای لاتين (به بهانهء ‏گسترش و يارگيری برای تقويت اسلام) هزينه کند.‏

بیشتر بخوانید ... 1 نظر

با ما همراه باشید

روشنگری لازم

مقالاتی که از دگراندیشان و هم‌اندیشان در سامانه حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) درج می‌شوند، تنها برای آگاهی‌رسانی، ترویج رواداری و نهادینه کردن چندگرائی در فرهنگ سیاسی کشورمان می‌باشد و حزب هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال محتوای آنان ندارد. مقالات می‌توانند با نظرگاه‌های حزب هم‌خوانی نداشته باشند. سامانه حزب در انتخاب مقالات آزاد است.

آخرین مقالات درج شده جدید

صلحی به سود ايران، برضد رژيم…

رضاشاه، بزرگ‌ترين ايرانی سده بيستم…

پيامی به کنگره سازمان فدایيان ايران (اکثريت)…

نامه ۵ سازمان سیاسی و فرهنگی به وزیر خارجه آمریکا در مورد نام تاریخی خلیج‌فارس…

اگر فورد شکست نخورده بود…

مقالات دگراندیشان جدید

چرا باید ایران را دوست داشت؟…

در باغ وحش آخوندها!…

چند نکته درباره تظاهرات پاسارگاد (اعتراض به حاکمان اسلامی یا «نژادپرستی»؟)…

کوروش بزرگ دیگر فقط در پاسارگاد نیست…

ایران در تاریخ…

مقالات هم‌اندیشان جدید

سیاست در ایران طوری دوقطبی شده که هر یک حیات خود را در مرگ دیگری می‌بیند…

در انتخابات بریتانیا همه احزاب بازنده شدند…

بهبود مناسبات ایران با قطر به‌جای ادامه درگیری در یمن…

ترجمه مصاحبه شاهزاده رضا پهلوی با i24News…

کشورهای جهان سوم و دست‌یابی به دموکراسی…

نظرگاه‌های کاربران جدید

 • علی
  با این وضعیت اعدام ها و بیکاری و نبود آزادی نباید بیکار نشست و باید با تک تیرانداز این موجودات آخوندک ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • بهمن زاهدی
  زبان آخوند را باید شناخت؛ زیرا گفته‌های هر آخوندی مفهوم زیرکانه‌ای دارد که گه گاهی هشداریست به همدیگر.

  ادامه مطلب ..و

   
 • کیهان
  با این روش ها ولیعهد در خاک امریکا در سن 85 سالکی دار فانی را وداع خواهد کرد برای ازادی ایران باید ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • کیهان
  سال یک هزار و سیصد و نود و پنج زمانی به نتیجه خواهید رسید که دیگر زمان زیادی گذشته و متوجه خواهید شد ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • بهمن زاهدی
  سکوت، فریاد دیگریست وقتی راهی شدم کسی همراهم نبود بارها شنیده بودم تنهایی جرأت می‌خواهد ولی زمانی ...

  ادامه مطلب ..و