1. SKIP_MENU
 2. SKIP_CONTENT
 3. SKIP_FOOTER
 • آخرین بروزرسانی: پنج شنبه 29 جون 2017. برابر با پنج شنبه, 08 تیر 1396

کوروش بزرگ دیگر فقط در پاسارگاد نیست

.ديگرباره به آستانه‌ی روز کوروش بزرگ، روز صدور منشور او، رسیده‌ایم؛ تنها روزی از تاریخ سرزمینمان که بزرگداشت شخصیتی به شکلی خودجوش و از سوی مردمان و نه از سوی هیچ دولت و حکومتی، به شکلی گسترده برگزار می‌شود.

انسان ایرانی، اگرچه اکنون، ازنظر سیاسی و ازنظر حقوق بشری، دریکی از دوران سخت تاریخ خود زندگی می‌کند و بااینکه حتی برخی از ارزش‌ها و موهبت‌هایی را که مردمان در دوران باستانی خود داشتند ازدست‌داده و با چشم حسرت به آن گذشته‌ی دور می‌نگرد، اما به‌خوبی به اين واقعيت نيز آگاه است که نمی‌توان تنها با معیارهای آن دوران زندگی کرد. انسان امروز هزارها سال را همراه با مهم‌ترین و سخت‌ترین تجربیات بشری از سر گذرانده و جهانی را ساخته که با همه‌ی دردها و مشکلاتی که هنوز گریبان گیر آن است افتخار می‌کند که بر تارک قوانین جهانی‌اش اعلامیه‌ای می‌درخشد که نام «حقوق بشر» را دارد.

و به دلیل درک همين «حقوق بشر»، به معنای امروزی‌اش، نيز هست که خواسته‌های او، با دوران باستان و قرون‌وسطی و حتی با یک قرن پیش تفاوت‌هایی شگرف کرده؛ اما هیچ‌کدام از این تفاوت‌ها سبب نمی‌شود که مردمان جهان وامدار بزرگانی نباشند که نخستین سنگ‌های بنای این‌گونه ارزش‌ها را ریخته‌اند.

و در پهنه‌ی تاريخ جهان یکی از این بزرگان کوروش بزرگ است که به‌عنوان مهم‌ترین چهره‌ی سیاسی همه‌ی تاریخ ایران شناخته می‌شود.

اکنون، همان‌گونه که ناپلئون برای فرانسوی‌ها، آبراهام لینکن برای آمریکایی‌ها، ژولیوس سزار برای ایتالیایی‌ها، اسکندر برای یونانی‌ها، ماهاتما گاندی برای هندی‌ها و ... و ... نماد ملی هستند، کوروش بزرگ نیز نماد ملی ایرانیان است.

طبیعی است که این نمادهای ملی بر اساس درک زمانمند مقتضيات دورانی که در آن زیسته‌اند قضاوت می‌شوند، نه بنا بر آنچه درک دوران ما را می‌سازد. آن‌ها هرکدام در چارچوب وضعیت زمانه‌ی خود دهش‌هایی ماندگار به مردمان سرزمینشان هدیه کردند. اگر سزار به خاطر دولت‌مداری، اسکندر به خاطر شکست‌ناپذیری، ماهاتما گاندی برای مبارزه با استعمار، آبراهام لینکن برای پیشنهاد لغو برداری و معدود رهبرانی دیگر در تاريخ سیاست سرزمین‌هایشان ماندگار شده‌اند، کوروش بزرگ نیز به‌دلایلی‌چند که مهم‌ترین آن منشور اوست برای ایرانیان چهره‌ای عزیز و ماندگار است. خوشبختانه او از معدود رهبران سیاسی تاریخ است که به خاطر فرامینی چون «آزادی مذهب، لغو بیگاری، انتخاب محل سکونت» مورد تحسین باورمندان به حقوق بشر جهان نیز می‌باشد.

درباره‌ی کوروش بزرگ تاریخ‌نگاران از دوران کهن تا امروز مطالبی نگاشته‌اند. آن‌ها که بیشترشان هم غیر ایرانی بوده‌اند، با هر ایراد و انتقادی که به او داشته‌اند، دو نقش مهم او را ستوده‌اند، یکی نقش سیاسی و رهبری او و ديگری نقش «انسانمدارانه» اش که در منشور گران‌قدرش بيانی جهانی يافته است.

و هفتم آبان، 29 اکتبر، روزی است که کوروش بزرگ، در آستانه‌ی ورود به بابل، به انتشار مفاد همین منشور فرمان داده است و ما اکنون به خاطر آن فرمان است که چنین روزی را گرامی می‌داریم.

متأسفانه اما حکومت اسلامی مسلط بر کشورمان، بیگانه‌وار هیچ اهمیتی برای بزرگان تاریخی ما قائل نیست و حتی تحمل بزرگداشت این روز بزرگ و تاریخی را از سوی مردمان ندارد؛ چنانکه امسال نیز در آستان فرارسیدن سالگشت روز کوروش، با صدور اعلامیه‌ای رسمی عملاً فعاليت تورهای مسافرتی به پاسارگاد را ممنوع کرده است.

اما اين حکومت غافل از اين واقعيت است که اکنون، به خاطر شناختی که مردمان ما نسبت به کوروش بزرگ پیداکرده‌اند، او دیگر تنها ساکن خاک کهن پاسارگاد نیست. جای او اکنون در همه جای ایران است. هر دری را ببندند در دیگری برای دیدار او و برای بزرگداشت و تحسین او باز می‌شود. زيرا اکنون ايرانيان دانسته‌اند که بزرگداشت روز کوروش، بزرگداشت انسان خردمندی است که 2500 سال پیش، یعنی در زمانه‌ی حاکمانی تکيه زده بر بیداد و تبعیض، فرمان استقرار آزادی‌هایی را داد که می‌توانست و هنوز می‌تواند، دیوارهای تبعیض و بیداد را فروریزد.

برگزاری روز کوروش بزرگ، تنها یک حرکت ملی نیست، یک حرکت انسانی است.
روز کوروش بزرگ، روز صدور منشور او بر همگان خجسته باد

با مهر و خرمی
شکوه میرزادگی
از سوی بنیاد میراث پاسارگاد
اکتبر 2016
کمیته بین‌المللی نجات پاسارگاد

www.savepasargad.com

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه کردن

با ما همراه باشید

روشنگری لازم

مقالاتی که از دگراندیشان و هم‌اندیشان در سامانه حزب مشروطه ایران (لیبرال دموکرات) درج می‌شوند، تنها برای آگاهی‌رسانی، ترویج رواداری و نهادینه کردن چندگرائی در فرهنگ سیاسی کشورمان می‌باشد و حزب هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال محتوای آنان ندارد. مقالات می‌توانند با نظرگاه‌های حزب هم‌خوانی نداشته باشند. سامانه حزب در انتخاب مقالات آزاد است.

آخرین مقالات درج شده جدید

صلحی به سود ايران، برضد رژيم…

رضاشاه، بزرگ‌ترين ايرانی سده بيستم…

پيامی به کنگره سازمان فدایيان ايران (اکثريت)…

نامه ۵ سازمان سیاسی و فرهنگی به وزیر خارجه آمریکا در مورد نام تاریخی خلیج‌فارس…

اگر فورد شکست نخورده بود…

مقالات دگراندیشان جدید

چرا باید ایران را دوست داشت؟…

در باغ وحش آخوندها!…

چند نکته درباره تظاهرات پاسارگاد (اعتراض به حاکمان اسلامی یا «نژادپرستی»؟)…

کوروش بزرگ دیگر فقط در پاسارگاد نیست…

ایران در تاریخ…

مقالات هم‌اندیشان جدید

سیاست در ایران طوری دوقطبی شده که هر یک حیات خود را در مرگ دیگری می‌بیند…

در انتخابات بریتانیا همه احزاب بازنده شدند…

بهبود مناسبات ایران با قطر به‌جای ادامه درگیری در یمن…

ترجمه مصاحبه شاهزاده رضا پهلوی با i24News…

کشورهای جهان سوم و دست‌یابی به دموکراسی…

نظرگاه‌های کاربران جدید

 • علی
  با این وضعیت اعدام ها و بیکاری و نبود آزادی نباید بیکار نشست و باید با تک تیرانداز این موجودات آخوندک ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • بهمن زاهدی
  زبان آخوند را باید شناخت؛ زیرا گفته‌های هر آخوندی مفهوم زیرکانه‌ای دارد که گه گاهی هشداریست به همدیگر.

  ادامه مطلب ..و

   
 • کیهان
  با این روش ها ولیعهد در خاک امریکا در سن 85 سالکی دار فانی را وداع خواهد کرد برای ازادی ایران باید ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • کیهان
  سال یک هزار و سیصد و نود و پنج زمانی به نتیجه خواهید رسید که دیگر زمان زیادی گذشته و متوجه خواهید شد ...

  ادامه مطلب ..و

   
 • بهمن زاهدی
  سکوت، فریاد دیگریست وقتی راهی شدم کسی همراهم نبود بارها شنیده بودم تنهایی جرأت می‌خواهد ولی زمانی ...

  ادامه مطلب ..و